לקבוע פגישה
רוצים שנחזור אליכם בהקדם?
השאירו פנייתכם כאן

המדריך למחלות ונגעים בריריות הפה: פצע בחניכיים


פצע בחניכייםסובלים מפצע בחניכיים? בריריות הלחי, החך, השפתיים ואו הלשון? ממרפאתו של פרופסור אלי מכטיי מסבירים שהנגעים הללו יכולים לבוא לביטוי בתצורות שונות כמו אודם, פצע כיבי, קילוף רירית הפה או שילוב של מספר תסמינים בו זמנית. הנגעים הללו מהווים לעתים סממן למחלה המוגבלת לחלל הפה, בעוד שבמקרים אחרים הם יכולים להעיד על מחלות עור וריריות כלליות. בין הנגעים השכיחים ביותר ניתן למנות את הרפס השפתיים ופצעוני הפה המכונים "אפטות". האפטות מופיעות ככיבים לבנים בחלל הפה והלשון, ועשויות להגיע עד לגודל של כמה מ"מ. מחקרים מראים שלמעלה ממחצית האוכלוסייה תסבול מהתופעה בשלב כזה או אחר במהלך החיים, כשבקרב 10% מאלו שלקו בה היא עשויה לשוב ולהפוך לכרונית.

הגורמים העיקריים להופעת אפטות

חשוב להבהיר שלא כל פצע בחניכיים או כיב בחלל הפה הנו אכן אפטה. קוטרה של האפטה עשוי לנוע ממילימטרים בודדים עד לס"מ אחד, צורתה עגולה או אליפטית והיא מתאפיינת בגוון לבן צהבהב. האפטה עשויה לגרום לכאבים, ובפרט כשאוכלים מאכלים חריפים, מלוחים או חמוצים. לעתים עלולה האפטה להוביל לנפיחות קשרי הלימפה בלסת ולעורר בטעות את החשד שמדובר בבעיה בשיניים. עם זאת, בדיקה ויזואלית של רופא שיניים יכולה לאבחן אם מדובר באפטה או בבעיה מסוג אחר. חוקרים משערים שישנם כמה גורמים עיקריים להופעת האפטות בהם מרכיבים תורשתיים, חוסר איזון הורמונלי, חוסרים תזונתיים מסוימים, כמו גם גורמים אלרגניים, לחץ נפשי ומצבי בריאות קיצוניים כמו לדוגמה טיפול כימותרפי או נטילת תרופות מסוימות.

סממני אזהרה שעלולים להצביע על גידולים סרטניים

ממרפאתו של פרופסור אלי מכטיי מציינים שהפצע בחניכיים או בחלל הפה חולף בדרך כלל מאיליו בתוך ימים ספורים עד שבועיים ואיננו מהווה מעבר למטרד בלתי נעים. ישנם כמה סימני האזהרה שאסור להתעלם מהם אלא למהר ולפנות לאבחון רפואי, מאחר והסממנים עלולים להצביע על גידולים סרטניים. סימני האזהרה הללו כוללים, בין היתר, הימצאותו של כיב בודד בחלל הפה מעבר לשלושה שבועות, הופעת כתמים אדומים או לבנים בריריות חלל הפה ואו השפתיים, פצעים או כיבים חסרי גבול ברור, וכן שינויים בתחושה בפה כמו קושי בדיבור, קושי בבליעה או תחושת נימול, או דימומים מקומיים ושינויים במרקם החניכיים. ראוי להבהיר שחלק מהסממנים הללו יכולים לרמוז על מחלות חניכיים זיהומיות או מחלות אחרות, אך מוטב לפנות לאבחון רפואי לשלילת קיומו של גידול ממאיר.

צרו קשר
מרפאת שיניים פרופ' אלי מכטיי | מומחה לחניכיים והשתלות שיניים
חייגו אלינו עכשיו:
03-9307941
פנו אלינו בדוא”ל:
CincoA.machtei@gmail.com
רוצים שנחזור אליכם בהקדם?
השאירו פנייתכם כאן