לקבוע פגישה
רוצים שנחזור אליכם בהקדם?
השאירו פנייתכם כאן

בריאות השן: איך מטפלים בדלקת חניכיים?


איך מטפלים בדלקת חניכייםרופאי השיניים מדווחים שאחת מהשאלות הנפוצות ביותר בקרב מטופלים היא "איך מטפלים בדלקת חניכיים?" עם זאת, דווקא השאלה החשובה יותר איננה נשאלת והיא: "איך מונעים מלכתחילה דלקת חניכיים?"

ממרפאתו של פרופסור אלי מכטיי מסבירים שלא רק השיניים נדרשות לתחזוקה וטיפול שוטפים, אלא גם החניכיים, מאחר ובנוסף לפגיעה בשיניים ונזק למשנן, עלולה הדלקת בחניכיים לגרום לחדירה והתפשטות החיידקים בגוף ולהוביל לפגיעה בחולים עם מחלות כרוניות, ובפרט באיזון חולי סוכרת. הדלקת עלולה גם להעלות את הסיכון ללידה מוקדמת של פגים משקל נמוך,וכן להגדיל הסיכון למחלות לב. למעשה, חניכיים בריאות משמשות כמעין שומרי סף המונעות מהחיידקים ואו לתוצריהם את האפשרות לחדור ולהתפשט בגוף.

 

הטיפול המקובל בדלקת חניכיים

התשובה לשאלה "איך מטפלים בדלקת חניכיים" איננה חד משמעית ותלויה במידת חומרתה של הדלקת. במקרים של דלקת בשלביה ההתחלתיים, הטיפול המקובל כולל הסרת האבנית וגרידת פני שטח השורשים באזורים שבהם ישנם כיסים בחניכיים.

 

במקרים של מחלה מתקדמת יש לעיתים צורך בטיפולים משלימים: אלה יכולים להיות כירורגיים או תרופתיים. איזה טיפול ינתן, מה אופיו והיקפו יקבע על פי הממצאים בתום הטיפול הראשוני. ההחלטה על סוג הטיפול נקבעת על פי מידת הפגיעה בחניכיים אך גם על פי העדפת החולה. חשוב להדגיש שבמצבים של הזנחה, עלולה להיווצר נסיגת חניכיים ולחשוף את השיניים באזורי צוואר השן, מה שמוביל לרגישות יתר בשיניים לקור, חום, מגע או סוגי מזון מסוימים.

 

היגיינה אוראלית נכונה

החניכיים מהווים, למעשה, כמעין מנגנון לאחיזת השיניים בעצם הלסת, כך שנסיגתן מובילה לפגיעה באחיזה של השיניים בפה, לתזוזתן של שיניים, לשיבוש הצורה הקשתית שלהן ואף לנשירתן. במקרים הללו, רבים שוקלים השתלות שיניים. עם זאת, כדאי להביא בחשבון שדלקת כרונית חריפה עלולה להביא למצב שבו אין די עצם שלתוכה אפשר יהיה להחדיר את השתלים. 

 

כל רופאי השיניים תמימי דעים שניתן בהחלט להימנע מלכתחילה מדלקות בחניכיים על ידי היגיינה אוראלית נכונה שכוללת צחצוח שיניים בתום כל ארוחה ולפני השינה, זאת במטרה לסלק את רובד החיידקים והאבנית. כמו כן, יש להקפיד על ביקורים סדירים במרפאת השיניים לצורך בדיקה כללית וניקוי השיניים אצל שיננית בהתאם להמלצת הרופא.

 

צרו קשר
מרפאת שיניים פרופ' אלי מכטיי | מומחה לחניכיים והשתלות שיניים
חייגו אלינו עכשיו:
03-9307941
פנו אלינו בדוא”ל:
CincoA.machtei@gmail.com
רוצים שנחזור אליכם בהקדם?
השאירו פנייתכם כאן