צרו איתנו קשר בווצאפ צרו איתנו קשר בווצאפ
לקבוע פגישה
רוצים שנחזור אליכם בהקדם?
השאירו פנייתכם כאן

סובלות מדלקת חניכיים בהיריון ? יש כמה דברים שכדאי שתדעו!


סובלות מדלקת חניכיים בהיריון? דלקות חניכיים נחשבות לבעיה שכיחה בהיריון. דלקת חניכיים מהווה, למעשה, מחלה דלקתית הנגרמת על ידי מערכת החיסון כתגובה לחיידקים שבחלל הפה. ללא טיפול הולם, עשויים החיידקים להתרבות ולחדור אל המרווח שבין השן והחניכיים, ולהוביל לתהליך דלקתי סביב השורש. 

במצב מתקדם עלול התהליך להוביל להרס הרקמות אשר תומכות בחניכיים, בשיניים ועצם הלסת. ממרפאת השיניים של פרופסור אלי מכטיי מסבירים שכשמתרחשים שינויים הורמונליים בקרב נשים, ובפרט בתקופת ההיריון, ישנה רגישות גבוהה יותר לתהליכים דלקתיים בהשוואה למצב רגיל. תופעה אחרת האופיינית לנשים רבות במהלך ההיריון היא תשוקה חריגה לנשנושים וחטיפים מסוכרים. במצבים הללו כדאי להעדיף חלופות טבעיות ובריאות יותר כמו פירות טריים.

ניתן למנות כיום לא מעט מיתוסים עתיקי יומין סביב כאבי שיניים וטיפולי שיניים בהיריון. אחד מהמיתוסים הבולטים הוא שהשיניים נוטות להתפורר בתקופת ההיריון היות והסידן נדרש לעובר לבניית השלד. מיתוס נפוץ נוסף הוא שטיפולי שיניים אסורים לנשים הריוניות מאחר והם עלולים לגרום נזק לעובר.

כאן מתעוררת השאלה כיצד על הנשים לנהוג במקרה של כאב שיניים ואו דלקת חניכיים בהיריון?

ממרפאת השיניים של פרופסור אלי מכטיי מדגישים שמחקרים מוכיחים באופן מוחלט ששמירה על בריאות פה טובה חיונית וחשובה מאוד דווקא בתקופת ההיריון, מאחר ונמצאה זיקה ישירה בין היגיינת פה לקויה לבין שיעור גבוה של הפלות, לידות מוקדמות ופגים במשקל לידה נמוך.

 

הקאות הנובעות מבחילות בוקר קשות

גורמי סיכון נוספים לבעיות שיניים בהריון הם הקאות הנובעות מבחילות בוקר קשות. ההקאות, באופן כללי, מזיקות לשיניים, מאחר ולחומצה ישנו אפקט מכרסם. הנטייה הטבעית של כל אחד מאתנו היא לצחצח שיניים מיד לאחר ההקאה. 

מדובר בטעות נפוצה, שכן צחצוח השיניים במהלך השעה הראשונה שלאחר ההקאה עלולה לגרום לקילוף האמייל ולהחריף, למעשה, את הנזק לשיניים. כתחליף לצחצוח, כדאי לשטוף את הפה במי פה המכילים פלואור בעל טעם עדין ונטולי אלכוהול. 

שימוש במי פה מהווה פתרון אופטימלי גם עבור נשים הנמצאות בטרימסטר הראשון של ההיריון שלהן וסובלות מתחושת בחילה קשה בעת שצחצוח השיניים. עם זאת, חשוב להדגיש שזהו פתרון זמני בלבד עד שתחלופנה בחילות הבוקר.

 

הסיבות לרגישות יתר בחניכיים בתקופת ההיריון

דלקת חניכיים בהיריון נחשבת לבעיה נפוצה בקרב נשים בשל מגוון סיבות שונות שהעיקרית שבהן נוגעת לשינויים ההורמונליים החדים שמתרחשים בתקופת ההיריון. כשישנם שינויים הורמונליים קיימת נטייה לרגישות גבוהה יותר להתפתחותם והאצתם של תהליכים דלקתיים, כשאחד הגורמים האחראיים להם הוא הורמון האסטרוגן שמתבטא ביתר בתקופת ההריון.

רגישות היתר באה לביטוי בכך שכמות לא מוגברת של חיידקים בחלל הפה עלולה בתקופת ההיריון להוביל לדלקת חניכיים חריפה בהרבה בהשוואה למצב רגיל. יחד עם זאת, דלקת חניכיים בהיריון המלווה בחניכיים נפוחות, מדממות ורגישות, עשויה להיגרם או להחריף כתוצאה מהקאות מרובות, שינויים בהרגלי האכילה והשתייה, ריבוי במאכלים ומשקאות מתוקים ואו חומציים, צחצוח שיניים אגרסיבי לאחר ההקאה או להפך - היגיינה אוראלית לקויה, חורים בשיניים או סתימות לקויות שלא טופלו וכן הלאה.

 

יובש בפה (קסרוסטומיה)

תופעה נפוצה נוספת שעליה מתלוננות נשים הריוניות רבות היא יובש בפה (קסרוסטומיה). במידה ונשלל הסיכון לסוכרת היריון והאישה ההרה אינה נוטלת תרופות שזהו אחד מתסמיני הלוואי שלהן (כמו תרופות כנגד התקררות, אלרגיות, שלפוחית רגיזה, לחץ דם גבוה וכן הלאה), אזי מדובר תופעה חולפת שבה בלוטות הרוק מייצרות כמות פחותה של רוק. 

ואולם, המחסור ברוק בעייתי מאחר ויש לו תפקיד חשוב בוויסות החיידקים הגורמים לעששת. דלקת חניכיים בהיריון מופיעה בדרך כלל בחודש השני והשלישי להיריון, ויש לה אינספור השלכות החל מריח רע מהפה, דרך עששת וחורים בשיניים, וכלה בנסיגת חניכיים והתפתחות של מחלות חניכיים כרוניות ואיבוד שיניים, זאת בנוסף לסיכון ללידה מוקדמת ואו יילוד במשקל נמוך. לפיכך, חשוב בתקופת ההיריון להקפיד על היגיינת פה נכונה וביקור קבוע אצל רופא השיניים והשיננית לצורך מעקב וטיפול.

 

הריון ולידה מוקדמת של תינוקות במשקל נמוך

דלקות בהריון יכולות להיות קשורות ללידה מוקדמת ו/או לידה תינוקות במשקל נמוך.  אף שהדבר נתון במחלוקת עם חלק מהעבודות שתומכות ואחרות השוללות, הרי שלא כדאי לקחת את הסיכון.  לכל אישה בהריון מומלץ להיבדק בתחילת הטרימסטר השני ובמידת הצורך לטפל בדלקת (במהלך ההריון!).  טיפול כזה יכול להפחית את שיעור ההיארעות של תופעות כאלה.  

 

טיפולי שיניים במהלך ההיריון

דלקת חניכיים בהיריון מתפתחת על פי רוב כבר בתקופת השליש הראשון, והיא דורשת טיפול מיידי היות ודלקת קלה המלווה בחניכיים רגישות ומדממות עלולה להתפתח במהירות לדלקת חניכיים חמורה וכן לעששת, חורים בשיניים, נסיגת חניכיים ולמחלות חניכיים כרוניות עד לכדי אובדן של שיניים. מקרה מיוחד שיכול להתרחש בהריון (Pregnancy Tumor) והוא מתבטא בצמיחת רקמה דלקתית עודפת שקוטרה יכול להגיע לסנטמטר ויותר.

במקרים של היריון מתוכנן, אזי ההמלצה היא לגשת לרופא השיניים לבדיקה מקיפה עוד בטרם הכניסה להיריון ולסיים בהקדם את הטיפולים הנחוצים. כמו כן, לאחר כל הקאה מומלץ לשטוף את הפה במי בשטיפת פה המכילים פלואוריד ואו ללעוס מסטיק נטול סוכר.

מעבר לכך, רצוי לעבור לתזונה בריאה מועטת בסוכרים, פחמימות וחומצות. ככלל, אין בעיה לבצע טיפולי שיניים שגרתיים כדוגמת סתימות, הסרת אבנית, טיפולי שורש ועקירות במידת הצורך, אך חשוב ליידע את רופא השיניים בדבר ההיריון. בכול הנוגע לטיפולים מורכבים יותר כמו ניתוחים והשתלות, רצוי להמתין עד לאחר הלידה.

 

ליצירת קשר עם המרפאה >> לחצו כאן

 

סובלת מדלקת חניכיים בהיריון

 

צרו קשר
מרפאת שיניים פרופ' אלי מכטיי | מומחה לחניכיים והשתלות שיניים
חייגו אלינו עכשיו:
03-9307941
פנו אלינו בדוא”ל:
cincoa.machtei@gmail.com
רוצים שנחזור אליכם בהקדם?
השאירו פנייתכם כאן