לקבוע פגישה
רוצים שנחזור אליכם בהקדם?
השאירו פנייתכם כאן

המדריך המלא: דרכי אבחון וטיפול בדלקת חניכיים


המציאות מלמדת שיותר מ- 75% מקרב האוכלוסייה סובלים מדלקות ומחלות חניכיים בדרגות חומרה כאלו ואחרות, אבל רק מעטים דואגים להקדים תרופה למכה, בעוד שכל השאר נוטים להתעלם מהתסמינים וממשיכים להתנהג כרגיל, כאילו "פצצת הזמן" שמתקתקת בתוך הפה תחלוף מאליה, עד שמחלת החניכיים גורמת לנזק בלתי הפיך ולאובדן השיניים כתוצאה מההרס.

טיפול בדלקת חניכיים בשלביה הראשוניים הנו על פי רוב שמרני, ועשוי להסתכם בניקוי אבנית והקצעות שורשים (ניקוי אבנית עמוק לסילוקה מתוך כיסי החניכיים), ובמקרים מעטים גם טיפול אנטיביוטי משלים. לדלקת חניכיים טיפול הוא דבר הכרחי. במצב מתקדם עלולה הדלקת להיות כרוכה בניתוח חניכיים (עם או ללא השתלת עצם), ניתוח השתלת חניכיים וניתוח להשתלת שיניים במקום אלו שניזוקו בעקבות הדלקת.

 

התסמינים המעידים על ודרכי דלקת חניכיים

למרבה הצער, אין צורך להיות רופא שיניים כדי לאבחן דלקות חניכיים. האמת היא שקל מאוד לזהות את התסמינים: נפיחות של החניכיים, דימום בשעת הצחצוח, כאב ורגישות למגע, ובפרט בשעת לעיסה ושתיית משקאות חמים או קרים. בשלבים היותר מתקדמים מתחילה ניידות שיניים, טעם רע וריח רע מהפה שאינם חולפים גם לאחר צחצוח שיניים ואו שטיפה דנטלית, ונסיגת חניכיים עד לחשיפת השן.

כל אלו מהווים סימפטומים ברורים שמוטב שלא להשתהות יתר על המידה, אלא למהר ולפנות לטיפול בדלקת חניכיים. ממרפאת השיניים של פרופסור אלי מכטיי מציינים ששיטת הטיפול הפשוטה, היעילה והחסכונית ביותר במחלות חניכיים היא המניעה, זאת באמצעות הקפדה על צחצוח נכון של השיניים, לצד ניקוי באמצעים ייעודיים אחרים וביקור קבוע אצל רופא השיניים והשיננית.

 

שיטות הטיפול בדלקות חניכיים

הטיפול בדלקת חניכיים נועד לסלק את הרובד החיידקי האחראי למחלה, להביא להפחתת הנפיחות, לצמצם את עומק הכיסים והסיכון להמשך התפתחות המצב הדלקתי, וכן לעודד החיבור של רקמת החניכיים מחדש.

אופן הטיפול בדלקת חניכיים תלוי בשלב ההתקדמות של המחלה, מצב בריאותו הכללי של המטופל, תגובות לטיפול קודם ושיקולים נוספים. הטיפול השמרני כולל סדרת טיפולים לניקוי עמוק של האבנית מרובד השן וכיסי החניכיים (הקצעת שורשים) ובמידת הצורך גם טיפול אנטיביוטי וטיפול כירורגי משלים.

במקרים מסוימים נדרש ניתוח חניכיים קונבנציונלי לסילוק הכיסים שנותרו לאחר הקצעת שורשים. במצב של מחלה פריודונטלית מתקדמת יידרש ניתוח חניכיים רגנרטיבי לשחזור עצם הלסת והרקמות שאבדו ואו ניתוח השתלת חניכיים לשחזור מבנה החניכיים ועצירת התקדמות הנסיגה.

 

דלקת חניכיים טיפול מסור

 

 

צרו קשר
מרפאת שיניים פרופ' אלי מכטיי | מומחה לחניכיים והשתלות שיניים
חייגו אלינו עכשיו:
03-9307941
פנו אלינו בדוא”ל:
CincoA.machtei@gmail.com
רוצים שנחזור אליכם בהקדם?
השאירו פנייתכם כאן