צרו איתנו קשר בווצאפ צרו איתנו קשר בווצאפ
לקבוע פגישה
רוצים שנחזור אליכם בהקדם?
השאירו פנייתכם כאן

המדריך המלא: כל מה שצריך לדעת על כאבים בחניכיים


שוב סובלים מדימום בחניכיים בשעת צחצוח השיניים? במהלך אכילת דברים קשים? סובלים מטעם רע ואו הבל פה בריח רע שאינו חולף? מנפיחות, רגישות או כאבים בחניכיים? במידה ומופיעים אצלכם בפה התסמינים הללו, מוטב שלא להתעלם מהם, אלא לפנות ולהיבדק אצל לרופא השיניים, מאחר והסימפטומים שצוינו כאן עשויים להעיד על מחלת חניכיים. 

ממרפאת השיניים של פרופסור אלי מכטיי מסבירים שמדובר במחלה זיהומית הרסנית, שמתקדמת באטיות ועל פי רוב ללא כאבים בשלביה הראשונים. יחד עם זאת, במידה ואינה מטופלת, היא עלולה להוביל עד לכדי אובדן השיניים. 

 

גורמי סיכון למחלת חניכיים

מעבר לכך, מחקרים מעידים על זיקה ישירה בין מחלות חניכיים לבריאות הגוף והחמרתם של מצבים בריאותיים מסוימים כדוגמת סוכרת, חסימת כלי דם (מה שמגביר משמעותית את הסיכון למחלות לב, כלי דם ושבץ מוחי), סיכון מוגבר בקרב נשים הריוניות ללידה מוקדמת ויילודים במשקל נמוך. הנטייה ללקות במחלת חניכיים מושפעת ממגוון גורמים שונים, בהם גורמים תורשתיים, סביבתיים ואורח חיים (כמו לדוגמה עישון המוביל לספיגה מוגברת של העצם). 

ואולם, הגורם הראשוני שבגינו מתפתחות מחלות חניכיים הוא הפלאק (הרובד החיידקי) הנוצר בעקבות היגיינה אוראלית לקויה ואי הקפדה על ניקיון משטחי השן. חשוב להדגיש כי ניתן למנוע מלכתחילה את הופעתן של מחלות החניכיים באמצעים פשוטים כגון שמירה על היגיינה אוראלית נכונה, ביקורת שנתית אצל רופא השיניים, וטיפולי מניעה אצל השיננית.  אלה נדרשים בפרט כשישנם כאבים בחניכיים המלווים בתסמינים נוספים.

 

כאבים בחניכיים | פרופסור מכטיי

שלבי ההתקדמות של המחלה

אחת הבעיות שעושה את מחלות חניכיים לנפוצות כל כך היא שהכאבים בחניכיים נוטים להופיע בדרך כלל רק בשלבים המתקדמים של המחלה, וחלק ניכר מהאוכלוסייה נוהג לדחות את הביקור אצל רופא השיניים לצורך קבלת טיפול עד לשלב שבו לא ניתן להתעלם עוד מהכאבים והסימפטומים הנוספים. 

בשלביה ההתחלתיים של דלקת החניכיים מצטבר רובד פלאק מעל פני השן. מדובר ברובד דביק של חיידקים שהולך ומתעבה לאורך הזמן, תוך שהחיידקים מפרישים רעלנים שגורמים לדלקת חניכיים (ג'ינג'יביטיס) המלווה באדמומיות ונפיחות.  במידה ודלקת החניכיים איננה מטופלת, היא מתקדמת שלב לדלקת מיסב השן, הגורמת להרס מערכת האחיזה של השן. ככל שהמחלה מתקדמת, כך מתרחבים הנזקים שבאים לביטוי בנסיגת חניכיים, ניידות השיניים, מרווחים בין השיניים, חשיפת שורשים, זיהומים חוזרים, כאבים ואובדן השיניים.

 

 

צרו קשר עם המרפאה כעת >>

 
צרו קשר
מרפאת שיניים פרופ' אלי מכטיי | מומחה לחניכיים והשתלות שיניים
חייגו אלינו עכשיו:
03-9307941
פנו אלינו בדוא”ל:
cincoa.machtei@gmail.com
רוצים שנחזור אליכם בהקדם?
השאירו פנייתכם כאן