צרו איתנו קשר בווצאפ צרו איתנו קשר בווצאפ
לקבוע פגישה
רוצים שנחזור אליכם בהקדם?
השאירו פנייתכם כאן

המדריך לבעיות חניכיים: אבצס בשן ומוגלה בחניכיים


מוגלה בחניכיים | פרופ' אלי מכטייסובלים מכאב חד בשיניים בעת לעיסה? רגישות לחום ואו לקור? נפיחות של החניכיים? טעם מר או מוזר בפה? ריח רע מהפה? ממרפאתו של רופא השיניים פרופסור אלי מכטיי מסבירים שהתסמינים הללו עשויים להעיד על אבצס בשן ואו מוגלה בחניכיים ובנסיבות הללו מוטב למהר ולפנות מוקדם ככל שניתן אל רופא השיניים, מאחר ודחיית הטיפול עלולה להחריף לכדי דלקת חריפה שתחייב טיפול שורש, כשבמקרים מסוימים אין מנוס מעקירת השן. תסמינים שכיחים נוספים כוללים כאבי שיניים המתבטאים כפעימות עמומות, רקמת חניכיים מודלקת, נפוחה ואדומה, פצעון שמתפתח על רקמת החניכים, נפיחות בבלוטות הצוואר ועוד. מוגלה בחניכיים נמנית בקבוצת מחלות החניכיים הזיהומיות, הנגרמות באמצעות חיידקים השוכנים בחלל הפה, כשהשלב הראשון בא לביטוי בחניכיים מודלקות.

מחלות החניכיים כגורם מספר 1 לאבדן שיניים

בקרב מבוגרים מוגלה בחניכיים מהווה, כאמור, את השלב הראשון במחלת החניכיים הזיהומית, כשבשלב המתקדם מתרחשת ספיגת עצם הלסת (נסיגת עצם) סביב השיניים. ממרפאתו של פרופסור אלי מכטיי מדגישים שמחלות החניכיים מדורגות במקום הראשון ברשימת הגורמים לאבדן שיניים בקרב מבוגרים מעל לגילאי 40, אך הן נפוצות מאד בכל הגילאים. מחקרים מראים ששכיחותן היא בקרב למעלה מ- 90% מהאוכלוסייה. פרט נוסף שכדאי לקחת לתשומת הלב נוגע לעובדה שלעתים קרובות מחלות החניכיים אינן מלוות כלל בכאבים, לפיכך חשוב להקפיד על טיפול תומך תקופתי אצל רופא השיניים והשיננית, ובפרט כשישנן תופעות של אודם בחניכיים, דימום חניכיים ספונטני או בשעת הצחצוח, כיסים בחניכיים, נסיגת חניכיים, הגדלת המרווחים שבין השיניים או כל סממן חריג אחר.

גורמי הסיכון להתפתחות של מוגלה בחניכיים

אחת הסיבות המרכזיות להתפתחותה של מוגלה בחניכיים (אבצס) קשורה לרובד החיידקי והאבנית בשיניים שיוצרים מעל לשן כמעין משטח עליון, כאשר אי הקפדה על ניקוי יסודי של המשטח העליון מובילה להתרבות הרובד החיידקי ומגבירה את הסיכון להתפתחות מוגלה. מורסה בשן ודלקות חניכיים עלולות לנבוע מגורמים רבים כגון כתרים דנטליים שסיימו את תפקידם או שהותקנו ברשלנות, בקיעת שיני בינה באופן בעייתי, תזוזות שיניים בלתי רצויות וכן הלאה, כשהגורם המרכזי נוגע לצחצוח לא נכון ותחזוקת שיניים לקויה, אי הקפדה על השימוש בחוט דנטלי בתום כל ארוחה ואו טיפולי שיננית אחת לשישה חודשים. כמו כן, ישנן מספר תרופות שעלולות להחריף את חומרת המחלה. הטיפול המקובל במחלות ודלקות חניכיים תלוי במיקומן, בחומרתן ובשלב שבו נמצאת המחלה, ועשוי להיות שמרני, תרופתי, תרופתי משלים או כירורגי, כשהטיפול היעיל ביותר הוא מניעתי הכולל צחצוח נכון של השיניים וניקוי אבן על בסיס תקופתי.

צרו קשר
מרפאת שיניים פרופ' אלי מכטיי | מומחה לחניכיים והשתלות שיניים
חייגו אלינו עכשיו:
03-9307941
פנו אלינו בדוא”ל:
cincoa.machtei@gmail.com
רוצים שנחזור אליכם בהקדם?
השאירו פנייתכם כאן