צרו איתנו קשר בווצאפ צרו איתנו קשר בווצאפ
לקבוע פגישה
רוצים שנחזור אליכם בהקדם?
השאירו פנייתכם כאן

המדריך המלא למחלות מסביב לשן: נסיגת חניכיים


נסיגת חניכיים | פרופסור מכטייהסטטיסטיקות מראות שמחצית מאיתנו ככל הנראה סובלים מנסיגת חניכיים בדרגה כזו או אחרת, אבל מרביתנו לא מודעים לכך, שכן היא בעצם רק סימפטום של מחלת חניכיים כרונית מתקדמת באופן אטי והדרגתי. ממרפאת השיניים של פרופסור אלי מכטיי מסבירים שמדובר בבעיה דנטלית נפוצה שבה דלקת חניכיים כרונית מובילה להרס בלתי הפיך של רקמת החניכיים והעצם, ובמקרים החמורים גם להתרופפות השיניים ולנשירתם. 

יתירה מכך, היא עלולה להעלות את הסיכון לסיבוכים בקרב נשים הרות, חולי סרטן, סוכרת ומחלות לב. נסיגת חניכיים באה לביטוי בדימום בשעת צחצוח השיניים, בנפיחות ואדמומיות ברקמות החניכיים, וכן לריח רע מהפה, רגישות יתר בחניכיים ואף לכאבים (רק בשלבים מאד מתקדמים). במקרים של דלקת חניכיים עשויות להיות גם הפרשות מוגלתיות.

פגיעה ברקמה התומכת ובעצם השן עד למצב של אובדן השיניים נסיגת חניכיים מהווה תהליך שבו מתרחש הרס רקמת החניכיים העוטפת את השן, וכתוצאה מכך נחשפת השן באזורים נרחבים, כשבמצבים מתקדמים עלול להיחשף גם שורש השן.

בעקבות הנסיגה נוצרים מרווחים בקו שבין החניכיים והשיניים (כיס חניכיים), כשבמרווחים הללו נכלאות שאריות מזון המשמשות כר פורה להתפתחות של חיידקים, מה שגם מגדיל את הסיכון לחורים בשורש השן. 

בשלבים המוקדמים מתבטאת נסיגת החניכיים במראה של שיניים ארוכות מהרגיל ואו ברגישות יתר בחניכיים. הזנחת המצב תוביל לפגיעה ברקמה התומכת ובעצם השן, עד למצב של אובדן השיניים. חשוב להדגיש שככל שמאבחנים את נסיגת החניכיים בשלבים מוקדמים יותר, כך גם תיעצר התקדמותה וייחסך הצורך בטיפולים מורכבים.

סיבות וגורמי סיכון לנסיגת חניכיים

נסיגת חניכיים נובעת בעיקר מזיהום חיידקי ורקע גנטי, אולם היא מושפעת מגורמי סיכון שיכולים להחמירה: היגיינת פה לקויה ואי שימוש בחוט דנטלי, הפעלת לחץ מכני על החניכיים (כמו לדוגמה צחצוח שיניים אגרסיבי או באמצעות גורם חיצוני כגון עט או ציפורן), כמו גם שינויים הורמונליים, הצטברות אבנית, חריקה ונעילת השיניים במהלך השינה, עישון ואפילו פירסינג (עגיל) בלשון או בשפה. 

גורמי סיכון אחרים כוללים מחלות סיסטמיות המערבות את המערכת החיסונית של הגוף כדוגמת איידס או סרטן, מחלת הסוכרת שמגדילה את הסיכון לזיהומים שונים ותרופות מסוימות שגורמות, בין היתר, לירידה בייצור הרוק ולשיגשוג חניכיים פתולוגי.

הטיפול בנסיגת החניכיים תלוי בהיקף הפגיעה, החל מהסרת אבנית והקצעת שורשים, דרך טיפול תרופתי באנטיביוטיקה ועד לניתוח שחזור הרקמות שנפגעו.

 

צרו קשר
מרפאת שיניים פרופ' אלי מכטיי | מומחה לחניכיים והשתלות שיניים
חייגו אלינו עכשיו:
03-9307941
פנו אלינו בדוא”ל:
cincoa.machtei@gmail.com
רוצים שנחזור אליכם בהקדם?
השאירו פנייתכם כאן