צרו איתנו קשר בווצאפ צרו איתנו קשר בווצאפ
לקבוע פגישה
רוצים שנחזור אליכם בהקדם?
השאירו פנייתכם כאן

כאב ונפיחות בחניכיים


נפיחות בחניכיים | פרופ' מכטייסובלים מריח רע מהפה? חניכיים מדממות? כאב ונפיחות בחניכיים? אזי קרוב לוודאי שמדובר בדלקת חניכיים. כמעט כולם עשויים לסבול בשלב זה או אחר מדלקת חניכיים, שעלולה לא רק לכאוב אלא לגרום לסיבוכים ולשבשאת החיים. התופעה נפוצה מאוד והנתונים מצביעים על שכיחות של מעל ל- 90% בקרב האוכלוסייה הכללית. 

 

עצת הזהב בנסיבות הללו היא לגשת לבדיקה אצל פריודונט (מומחה למחלות חניכיים) כדי למנוע החמרה וסיבוכים. ממרפאתו של פרופסור אלי מכטיי מציינים שישנם כמה גורמים להיווצרותה של הדלקת, אך הסיבה המרכזית נובעת מהיגיינת פה לקויה, מה שמסביר את שכיחותה הגבוהה כל כך של המחלה. חשוב להדגיש שבמידה והמחלה איננה מטופלת,היא עלולה להוביל לנסיגת חניכיים, אובדן עצם סביב השן ואובדן של שיניים. יש לבדוק ביטוח בריאות מומלץ לכיסוי ניתוח מסוג זה

 

הסממנים המעידים על דלקת חניכיים

אחד הסממנים ההתחלתיים העשויים להעיד על דלקת חניכיים כוללים על פי רוב ריח רע מהפה שאינו חולף. ריח הפה נובע מהפרשת חומרים על ידי חיידקים האחראיים לדלקות חניכיים. סממן נוסף הוא חניכיים מדממות במהלך צחצוח שיניים או ניקוי בחוט דנטלי.

 

שני הסממנים הללו מופיעים בדרך כלל בשלביה המוקדמים של הדלקת, אך הזנחת המצב ואי טיפול יובילו במוקדם או במאוחר לכאב ונפיחות בחניכיים, המהווים סימן מובהק להיותה של הדלקת בשלביה המתקדמים. מחקרים שנעשו בשנים האחרונות מעידים על זיקה שבין מחלות חניכיים לעישון ומחלות רקע שונות (סכרת, סיבוכי הריון ומחלות לב) שגורמים להגדלת נפח החניכיים ועלולים להחמיר משמעותית את המצב הדלקתי.

 

דרכי הטיפול במחלות חניכיים

מאחר ודלקת החניכיים עלולה להסלים, מומלץ לטפל בה מיד עם התפתחות הסממנים הראשונים ולא להמתין עד להופעתם של כאבים ונפיחות בחניכיים. בשלביה המתקדמים של הדלקת יכולים להופיע סימפטומים נוספים כמו שיניים מתנדנדות, נסיגת חניכיים, שינוי הצליל או התזת רוק תוך כדי דיבור, וכן שינויים בטעם ואורגישות יתר לחום וקור. הטיפול הטוב והיעיל ביותר במחלות החניכיים הוא המניעה. לפיכך יש להקפיד ולצחצח שיניים להסרת הפלאק על בסיס יומיומי, ובפרט לאחר ארוחות. כמו כן, יש להקפיד על ביקורת תקופתית יזומה הן אצל רופא החניכיים והן אצל השיננית.

 

כל מה שחשוב לדעת על נפיחות בחניכיים

החניכיים הן הרקמות הרכות שתוחמות את השיניים ומצפות את עצם הלסת. הן משמשות כמנגנון תאחיזה בין השיניים ועצם הלסת ותפקידן להגן על מיקום השיניים בתוך הפה ולמנוע חשיפת העצם לחלל החיצון דבר שיכול להיות הרסני.  

פגיעה ברקמה זו יכולה להתבטא בנפיחות בחניכיים, ריח רע מהפה, נטייה לדימום בכול מגע ולעתים אף כאבים. ממרפאת השיניים של פרופסור אלי מכטיי מסבירים שנפיחות בחניכיים עשויה להיגרם ממכלול סיבות שונות, כשהשכיחה שבהן היא דלקת חניכיים. החניכיים מהוות, כאמור, מחסום כנגד מגוון פתוגנים שנמצאים בפה כמו גם גורמים זרים אחרים. 

 

גורמי סיכון לנפיחות בחניכיים

כשאותם פתוגנים מצליחים לפרוץ את המחסום, הדלקת מהווה, למעשה, תגובה של המערכת החיסונית ובאה לביטוי בנפיחות של החניכיים ובצקת ברקמה הפנימית. בהקשר זה, חשוב להבהיר שדלקת כרונית עלולה להגביר את הסיכון לנסיגת חניכיים עד לאובדן השיניים. 

גורמים נוספים שעשויים להוביל לנפיחות בחניכיים הם שינויים הורמונליים, נטילת תרופות מסוימות ואו מחסור בוויטמינים. 

 

דרכי הטיפול בחניכיים

במקרים שבהם מופיעה הנפיחות בחניכיים ללא כאב, רבים נוטים להתעלם ממנה מתוך הנחה שהתופעה תחלוף מאליה. אלא שהנפיחות היא מסוג הפצצות המתקתקות המגבירות את הסיכון להתפתחות של דלקת חניכיים כרונית, נסיגת חניכיים ואבדן השיניים. 

יתירה מכך, מחקרים מראים שחדירת חיידקים לגוף עלולה לפגוע בחולים עם שלל מחלות סיסטמיות ולהביא להחמרתם. הטיפול במרפאת השיניים מתחיל בתשאול המטופל באשר לתסמינים נוספים ומחלות רקע, כשבשלב שלאחר מכן מתבצעת הבדיקה הקלינית הכולל בדיקת כיסי חניכיים ורק בסופה האיבחון.

הטיפול בחניכיים מותאם לחומרת הבעיה ועשוי לכלול הסרת אבנית על ידי שיננית, הקצעת שורשים עם או ללא טיפול אנטיביוטי משלים, ובהתאם לצורכי המקרה גם החלפת כתרים בעייתיים, טיפול שורש או הפניה לרופא המתמחה במחלות חניכיים.

 

צרו קשר
מרפאת שיניים פרופ' אלי מכטיי | מומחה לחניכיים והשתלות שיניים
חייגו אלינו עכשיו:
03-9307941
פנו אלינו בדוא”ל:
cincoa.machtei@gmail.com
רוצים שנחזור אליכם בהקדם?
השאירו פנייתכם כאן