לקבוע פגישה
רוצים שנחזור אליכם בהקדם?
השאירו פנייתכם כאן

המדריך המלא: שתלים בשיניים


שתלים בשיניים נחשבים לפתרון יעיל במקרים של אבדן שיניים או שיניים במצב של הרס מוחלט והן מיועדות לעקירה. השתלים הדנטליים הינם עוגנים תוך גרמיים שעשויים מטיטניום עם הברגה כפולה שמהווים תחליף לשורש השן שנעקרה, כשפרק זמן קצר לאחר מעגנים בתוכם מבנה ואליו מתחבר כתר העשוי מחרסינה/זירקוניה. 

ממרפאתו של פרופסור אלי מכטיי מציינים ששיעור ההצלחה בניתוחים הללו עומד כיום על 95%, אך בטרם ההחלטה על השתלת שיניים, מומלץ להיוועץ ברופא המומחה בתחום (מומחה לניתוחי חניכיים או פה ולסת) בנוגע לחלופות השונות, על מנת להבטיח שאכן מדובר בפתרון השיקומי האופטימלי עבור המטופל. לדוגמה, סוכרת בלתי מאוזנת, צריכת אלכוהול ועישון כבד מגדילים את הסיכון לאי קליטת השתל.

 

קבוצות הסיכון לסיבוכים שונים

השתלת שיניים היא טיפול כירורגי (ניתוח פולשני) שבו מוחדרים השתלים לרקמות החניכיים, ולפיכך הוא כרוך בסיכונים וסיבוכים שונים, כמו לדוגמה חדירה לסינוס, פגיעה בעצב, אי קליטת השתל, זיהום מקומי ועוד. עם זאת, הטכניקות להחדרת השתלים בשיניים השתכללו במאוד ברבות השנים, כך שהסיכון לסיבוכים פחת באופן משמעותי. 

כמו כן, יש ביכולתו של רופא השיניים לצמצם את הסיכון עד לרמות כמעט זניחות על ידי בדיקת המטופל, חקירת ההיסטוריה הרפואית שלו (בקבוצות הסיכון נמצאים מטופלים הסובלים ממחלות לב, אוסטיאופורוזיס, בעיות בקרישת הדם או סוכרת), טיפול תרופתי קבוע (כגון תרופות המדכאות את המערכת החיסונית), הרגלים (צריכת אלכוהול ואו עישון), וכן לשלוח את המטופל לצילומי רנטגן, תלת ממדיים כמו סי-טי ועוד. 

 

שלבי התכנון וההשתלה

מעבר לכל אלו, רופא השיניים עשוי לעתים להורות על טיפול אנטיביוטי לקראת הניתוח ולאחריו. בתום הבדיקות המקדימות, מגיע שלב תכנון ההשתלה. זה כשמדובר במקרים שבהם עולה הצורך בשתל אחד בלבד, שהרי מדובר בתכנון פשוט באופן יחסי, אך כשעולה הצורך במספר שתלים בשיניים, ובפרט שתלים סמוכים, אזי הופך התכנון למורכב יותר. 

במידה והשתל המתוכנן ממוקם בסמוך לסינוס או שבאזור ההשתלה ישנה כמות נמוכה של עצם, יידרש ניתוח מקדים להכנת הסינוס להשתלה או לתוספת עצם. בנוסף, תידרשנה בדיקות מקדימות לצורך הכנת שן מלאכותית אשר תדמה ככל שניתן למרקם וגוון השיניים המקוריות. 

פעולת ההשתלה עצמה מיושמת בשלושה שלבים ולאורך מספר חודשים, כשהשלב הראשון כולל את החדרת השתל וקיבועו בעצם הלסת. לאחר חודשים ספורים, חושפים את השתל ומעליו מותקנת כיפת מתכת להקלה על תהליך הריפוי, כשבשלב הסופי "מולבש" הכתר עליו.  לעיתים, במיוחד באזורים חשובים מבחינה אסטטית, ניתן לבצע את כל הפעולות (עד רמת כתר זמני) בעת ניתוח ההשתלה, אך יש לקחת בחשבון שהדבר יכול להגביר את שיעורי "הדחיה" של השתל. 

 

שתלים בשיניים

 

צרו קשר
מרפאת שיניים פרופ' אלי מכטיי | מומחה לחניכיים והשתלות שיניים
חייגו אלינו עכשיו:
03-9307941
פנו אלינו בדוא”ל:
CincoA.machtei@gmail.com
רוצים שנחזור אליכם בהקדם?
השאירו פנייתכם כאן