צרו איתנו קשר בווצאפ צרו איתנו קשר בווצאפ
לקבוע פגישה
רוצים שנחזור אליכם בהקדם?
השאירו פנייתכם כאן

המדריך המלא: שתלים בשיניים


שוקלים את האפשרות לביצוע שתלים בשיניים? ממרפאתו של פרופסור אלי מכטיי מסבירים ששתל דנטלי הנו יחידת בסיס לכתר העשויה על פי רוב מטיטניום, שמוחדר כירורגית לעצם הלסת בדומה לטכניקות שבהן עושים שימוש בניתוחים אורתופדיים. שתלים בשיניים מהווים פתרון אופטימלי למי שסובלים ממחסור בשיניים בעקבות מחלות חניכיים, עקירות, חבלות בשיניים וכדומה. 

שתלים בשיניים נחשבים לפתרון יעיל במקרים של אבדן שיניים או שיניים במצב של הרס מוחלט והן מיועדות לעקירה. השתלים הדנטליים הינם עוגנים תוך גרמיים שעשויים מטיטניום עם הברגה כפולה שמהווים תחליף לשורש השן שנעקרה, כשפרק זמן קצר לאחר מעגנים בתוכם מבנה ואליו מתחבר כתר העשוי מחרסינה/זירקוניה. 

ממרפאתו של פרופסור אלי מכטיי מציינים ששיעור ההצלחה בניתוחים הללו עומד כיום על 95%, אך בטרם ההחלטה על השתלת שיניים, מומלץ להיוועץ ברופא המומחה בתחום (מומחה לניתוחי חניכיים או פה ולסת) בנוגע לחלופות השונות, על מנת להבטיח שאכן מדובר בפתרון השיקומי האופטימלי עבור המטופל. לדוגמה, סוכרת בלתי מאוזנת, צריכת אלכוהול ועישון כבד מגדילים את הסיכון לאי קליטת השתל.

 

קבוצות הסיכון לסיבוכים שונים

השתלת שיניים היא טיפול כירורגי (ניתוח פולשני) שבו מוחדרים השתלים לרקמות החניכיים, ולפיכך הוא כרוך בסיכונים וסיבוכים שונים, כמו לדוגמה חדירה לסינוס, פגיעה בעצב, אי קליטת השתל, זיהום מקומי ועוד. עם זאת, הטכניקות להחדרת השתלים בשיניים השתכללו במאוד ברבות השנים, כך שהסיכון לסיבוכים פחת באופן משמעותי. 

כמו כן, יש ביכולתו של רופא השיניים לצמצם את הסיכון עד לרמות כמעט זניחות על ידי בדיקת המטופל, חקירת ההיסטוריה הרפואית שלו (בקבוצות הסיכון נמצאים מטופלים הסובלים ממחלות לב, אוסטיאופורוזיס, בעיות בקרישת הדם או סוכרת), טיפול תרופתי קבוע (כגון תרופות המדכאות את המערכת החיסונית), הרגלים (צריכת אלכוהול ואו עישון), וכן לשלוח את המטופל לצילומי רנטגן, תלת ממדיים כמו סי-טי ועוד. 

 

שלבי התכנון וההשתלה

מעבר לכל אלו, רופא השיניים עשוי לעתים להורות על טיפול אנטיביוטי לקראת הניתוח ולאחריו. בתום הבדיקות המקדימות, מגיע שלב תכנון ההשתלה. זה כשמדובר במקרים שבהם עולה הצורך בשתל אחד בלבד, שהרי מדובר בתכנון פשוט באופן יחסי, אך כשעולה הצורך במספר שתלים בשיניים, ובפרט שתלים סמוכים, אזי הופך התכנון למורכב יותר. 

במידה והשתל המתוכנן ממוקם בסמוך לסינוס או שבאזור ההשתלה ישנה כמות נמוכה של עצם, יידרש ניתוח מקדים להכנת הסינוס להשתלה או לתוספת עצם. בנוסף, תידרשנה בדיקות מקדימות לצורך הכנת שן מלאכותית אשר תדמה ככל שניתן למרקם וגוון השיניים המקוריות. 

התהליך לביצוע שתלים בשיניים הנו רב שלבי, כשהשלב ההתחלתי מורכב מבדיקות מקדימות בהתאם לאופיו של הטיפול ומורכבותו, כמו בדיקה קלינית של חלל הפה, תצלום פנורמי, CT, בדיקה רדיולוגית וכן הלאה. הבדיקות נועדו לוודא שהמצב הרפואי אכן מתאים לטיפול המבוקש, כשהשלב העוקב מתמקד בתכנון ההשתלה עצמה, כגון סוג, מידות וכמות השתלים שבהם ייעשה שימוש, מיקום השתלים המדויק בתוך הפה וכיוצא בזה. 

לא אחת קורה שהמטופל סובל מאובדן עצם או מחסור בעצם בשל מגוון סיבות שונות כמו עקירת שיניים, מחלות חניכיים, פיסטולה בחניכיים, אבצס או שחיקת עצם בעקבות שימוש לאורך זמן בשיניים תותבות. בנסיבות הללו, יתכן ויעלה הצורך בניתוח להשתלת עצם, כשמקור העצם עשוי להיות מחומרים סינתטיים, מבעלי חיים או מגוף המטופל.

במקרים מסוימים תבוצע השתלת העצם חודשים ספורים בטרם הברגת השתלים בשיניים, מאחר והפרש הזמן חיוני לאיחוי העצם שהושתלה עם העצם בגוף, מה שמבטיח בסיס טוב יותר לשתלים, בעוד שבמקרים אחרים עשויה השתלת העצם להיערך בסמוך למועד ההשתלה עצמה. זמן ההמתנה השכיח ביותר נע בין 3-6 חודשים, כשבפרק זמן תקופת ההמתנה יידרש המטופל להרכיב שיניים תותבות. 

 

העמסה מידית

אופציה נוספת היא העמסה מידית; בטכניקה זאת מבוצעת ההשתלה כפי שמקובל אך מיד לאחר מכן מורכבים גם הכתרים על גבי השתל/ים. היתרון בהעמסה המידית הוא בתוצאות הנוחות והאסתטיות ללא תקופת ההמתנה הממושכת, אך החיסרון נעוץ בנטילת הסיכון שהעצם לא תתאחה באופן מיטבי ואף בדחיית השתל. אי לכך יש לשקול כל מקרה לגופו, תוך הבנת היתרונות וחסרונות לכל שיטה.

שתלים בשיניים: כל מה שצריך לדעת בטרם היציאה לדרך

השתלים הדנטליים מהווים את אחת מפריצות הדרך המשמעותיות ביותר בתחום רפואת השיניים בעשורים האחרונים. הם מאפשרים לנו לשוב ולחייך ללא כל צורך בשיניים בתותבות. 

להבדיל משיניים תותבות, השתלים בשיניים נחשבים לתחליף הכי קרוב לשיניים טבעיות, זאת מהסיבה שהם מקובעים במקומם, תוך שחיבורם לעצם הלסת מאפשר לנו לנגוס וללעוס גם מזונות במרקם קשה, ועבודה מדויקת ונכונה מצד רופא השיניים מקנה מראה של שיניים טבעיות לחלוטין. 

מעבר לאסתטיקה ולהשפעות החברתיות והרגשיות, קיימת לשתלים הדנטליים גם השפעה תפקודית. מחסור בשיניים, יכול להביא לעומס יתר על הנותרות, תזוזת שיניים ממקומן ועד לפגיעה תפקודית במפרק הלסת ובשרירי הלעיסה.

 

חובה לוודא שהרופא מומחה לפריודונטיה או לכירורגיית פה ולסת

שתלים בשיניים מהווים גם פתרון אולטימטיבי לתותבות שמתנדנדות וגורמות לאי נוחות, לשפשופים ופצעים, וכן לצורך בהשחזת שיניים סמוכות במהלך התקנת גשר של 3 שיניים לאחר עקירת שן. 

יחד עם זאת, חשוב להבהיר שהשתלת שיניים דורשת מיומנות ומקצועיות ברמה הגבוהה ביותר, בעוד שעל פי החוק רשאי כל רופא שיניים בישראל ליישם טיפול כירורגי של השתלת שיניים, אף אם איננו מומחה בתחום ומעולם לא עבר הכשרה כלשהי. 

דו"ח של מבקר המדינה שפורסם בשנת 2015 התייחס אל הנושא ואף הזהיר מנזקים והשלכות בלתי הפיכות בעקבות חוסר מקצועיות. לפיכך, במידה ועומדים לקראת ביצוע הליך של שתלים דנטליים, חובה לוודא שהרופא אליו פונים הנו מומחה לפריודונטיה או כירורגיה פה ולסת, ובפרט במקרים מורכבים ומסובכים.

 

גורמים שעשויים להוביל לכישלון ההשתלות

ממרפאת השיניים של פרופסור אלי מכטיי מסבירים ששיעור ההצלחות בתחום השתלות השיניים עומד כיום על למעלה מ- 95%. יחד עם זאת, חשוב להיות מודעים לכך שקיימים לא מעט גורמים שעשויים להוביל לכישלון ההשתלות. ככלל, הצלחת ההשתלות מותנית בנסיון ומומחיות המנתח (ראה למעלה) אבחון נכון ובחירת הטכניקה האופטימלית לביצוע השתלים בשיניים בהתאם לצילום ה- CT. 

לעתים עולה הצורך בטכניקות כירורגיות לחיזוק ועיבוי עצם הלסת דוגמת השתלת עצם, הרמת סינוס או שימור עצם לאחר עקירות, כדי שיציבות החיבור של השתלים לעצם הלסת תהיה איכותית וחזקה. 

ברשימת הגורמים שעלולים להביא לאבדן עצם רב ואו כישלון ההשתלות ניתן למנות היגיינה אוראלית גרועה, דלקות ומחלות חניכיים כרוניות, מערכת חיסונית חלשה, עישון ומחלות כגון סרטן, אוסטיאופורוזיס וסוכרת שאינה מאוזנת. כל אלו נדרשים להילקח בחשבון בטרם קבלת ההחלטה בנוגע לביצוע ההשתלות.

 

לפגישת ייעוץ הקליקו כאן

 

 

שתלים בשיניים | פרופסור מכטיי

 

צרו קשר
מרפאת שיניים פרופ' אלי מכטיי | מומחה לחניכיים והשתלות שיניים
חייגו אלינו עכשיו:
03-9307941
פנו אלינו בדוא”ל:
cincoa.machtei@gmail.com
רוצים שנחזור אליכם בהקדם?
השאירו פנייתכם כאן