צרו איתנו קשר בווצאפ צרו איתנו קשר בווצאפ
לקבוע פגישה
רוצים שנחזור אליכם בהקדם?
השאירו פנייתכם כאן

הטוען לכתר: כתר זירקוניה או כתר ממתכת?


מתלבטים בין כתר זירקוניה לכתר העשוי מחומרים דנטליים מסורתיים? בעשור האחרון חלה התפתחות עצומה ברפואת השיניים, כשההתקדמות לא פסחה על תחום הכתרים הדנטליים. הדבר הוביל לכך שהשימוש בזירקוניה (למען הפשטות נשתמש בשם זה אף שמדובר במשפחה של חומרים קרמיים עם שמות גנריים ומסחריים שונים בעלי תכונות מעט שונות האחת מהשנייה) החל בהדרגה לדחוק את השימוש בכתר ממתכת המצופה חרסינה. 

ממרפאת השיניים של פרופסור אלי מכטיי מסבירים שהכתר מהווה בנייה מלאכותית של כותרת השן, ומתקינים אותו מעל לתשתית של השן המקורית, זאת במטרה למנוע את התפרקות השן המוחלשת, או לחלופין מעל למבנה מלאכותי אשר מחובר אל השתל כמעין כיפה לצורך שחזור התפקוד, המקום והמראה של השן החסרה. השימוש בכתר נהוג בטיפולי שיניים במקרים של שבר בשן או כשעולה הצורך בהשלמת חסר של שיניים.

 

יתרונותיו של הכתר ממתכת

הכתר המסורתי, כאמור, מהווה כתר שבסיסו מתכת המצופה בחרסינה לצרכים אסתטיים. כתר זירקוניה מכיל חומר בשם זירקוניה ועשוי זירקוניום מלא כמקשה אחת או זירקוניום וחרסינה כשתי מקשות. יתרונו הבולט של הכתר ממתכת מתייחס למחירו הנמוך בהשוואה לכתר זירקוניה, שעלותו עשויה להיות לעתים גבוהה עד פי שתיים לעומת הכתר הרגיל. 

יתרון נוסף נוגע לעובדה שכתר מתכת פשוט וקל ליישום ואינו דורש מיומנות מיוחדת, בעוד שכתר מזירקוניה כרוך במכשור ממוחשב (חריטה ממוחשבת תלת ממדית) ומיומנות ברמה גבוהה במיוחד. יחד עם זאת, בכתרים רגילים קורה לעתים מצב של שבר או נתק החרסינה מהמתכת, מה שכרוך בהכנת כתר חדש, בעוד שבכתר זירקוניה העשוי מקשה אחת כמעט שאין סכנה כזאת.

 

יתרונותיו של כתר זירקוניה

כתר זירקוניה מיוצר בחריטה, מה שמאפשר דיוק ברמה הגבוהה ביותר.  בנוסף, העדר מתכת כהה ברקע מאפשר קבלת מראה טבעי , הן מבחינת ההתאמה המרבית לחניכיים והן מבחינת ההתאמה המדויקת בין גוון הכתר לגוון השיניים הסמוכות, עד שבלתי אפשרי להבחין בין כתר הזירקוניה לשן טבעית. כמו כן, זירקוניה מהווה חומר שאיננו גורם לגירוי של החניכיים, כך שבהיבט הביולוגי היא מתאימה באופן מושלם. 

 

כתר זירקוניה- הדור הבא של עולם הכתרים

מהו כתר דנטלי ולמה הוא משמש? מה ההבדלים בין כתר זירקוניה לבין הכתר המסורתי מחרסינה? ממרפאתו של פרופסור אלי מכטיי מסבירים שהכתר הנו יחידה מלאכותית שמטרתה לתקן מראה ולהשלים את תפקוד השן במקרים של פגיעה קשה, כמו לדוגמה במצבים של שבר לאחר חבלה או ריקבון קשה. לעתים מהווה הכתר השלב האחרון בשיקום השן, לאחר מעבר של טיפול שורש ומבנה. 

בשנים האחרונות חלו תהפוכות ברפואת השיניים, כשאחת מהמגמות שנמצאת כיום בתאוצה מתמדת היא כתרים דנטליים ללא מתכות. בקטגוריה זו ניתן למנות כתר זירקוניה וחרסינה (הזירקוניה הוא הבסיס בעוד שהחרסינה מהווה את המעטפת החיצונית), כתר זירקוניה מונוליטית טהורה (100% זירקוניה, ללא מתכת וללא חרסינה) וכתר עשוי מחרסינה דחוסה ומחוזקת.

 

ייצור בחריטה ממוחשבת להשגת מראה טבעי, דיוק וחוזק

הכתרים הללו מיוצרים באמצעות חריטה ממוחשבת להשגת מראה טבעי, דיוק וחוזק ונחשבים לאיכותיים ביותר. תהליך ייצורם דורש מקצועיות ומיומנות גבוהה מאוד, מה שמסביר את עלותו הגבוהה של כתר זירקוניה בהשוואה לכתרים המסורתיים. 

הכתרים המסורתיים עשויים לרוב ממתכת בחלקם הפנימי וחרסינה בחלק החיצוני (באנגלית PFM חרסינה מאוחה למתכת), אך להבדיל מכתרים דנטליים ללא מתכות, איכות הכתרים הסטנדרטיים תלויה בסוג הסגסוגת של המתכת. 

הכתר הפשוט והזול ביותר הוא כתר חרסינה ומתכת בסיס העשוי מסגסוגת של מתכות פשוטות (מתכות לא אצילות). מדובר, אמנם, בכתר זול מאוד ביחס לשאר הכתרים, אך כדאי להיות מודעים לכך שבתנאי חמצן ורטיבות נוטה המתכת להחליד. 

 

כתר העשוי ממתכת שעוברת החלדה

כתרי חרסינה איכותיים יותר מכילים סגסוגת של מתכות המכונות "חצי אצילות" ו- "מתכות אצילות" כדוגמת זהב, פלטינה, פלדיום וטיטניום. ככל ששיעורי המתכת האצילה גבוהים יותר, כך הכתר איכותי וגם יקר יותר, אך מנגד גם פוחת הסיכון להחלדה. 

מתכת שעוברת החלדה תוביל במרוצת השנים לדלקת חניכיים כרונית, נסיגת חניכיים, חשיפת שולי הכתר ולעתים אף לריקבון מתחת לכתר בעקבות חדירת החיידקים. 

באופן כללי, מומלץ להחליף את כתרי חרסינה ממתכת מידי 5-10 שנים, בעוד שכתר זירקוניה יכול להחזיק לאורך שנים, זאת בתנאי שמקפידים על היגיינה אוראלית נכונה, תזונה בריאה ומאוזנת, ביקורים תקופתיים אצל רופא השיניים וטיפולי שיננית מידי שישה חודשים.

 

כתר זירקוניה: הדבר הבא בתחום שיקום הפה

אחת מההחלטות שאנו עשויים להידרש להן במהלך טיפול שיניים נוגעת לבחירת הכתר: האם כדאי לבחור בכתר זירקוניה או שמא ניתן להסתפק בכתר מחומר אחר? הכתר הנו תותב קבוע שנועד לשמר את שלדת השן ולמלא את תפקידה. 

הכתר מקובע מעל המבנה לאחר טיפולי שיניים כדוגמת טיפולי שורש, סתימות, השתלות שיניים וכדומה, וגם כשעולה הצורך בתיקון פגמים אסתטיים כמו שיניים פגומות, שחזור שן שנשברה, הגנה מפני שבר לשן חלשה, יישור שיניים ועוד. 

סוגי הכתרים הקיימים בשוק הם כתרים מפלדת אל-חלד, כתרים מסגסוגות של מתכות כגון זהב או פלטינה שכיום ממעטים להשתמש בהם בשל בולטות הגוון, וכן כתרי החרסינה שכולנו מכירים, כתרי e-max, כתר זירקוניה וכתרים המשלבים בין כמה חומרים.

 

סוגי הכתרים הקיימים כיום בשוק

אז במה נבדל כתר זירקוניה מכתרים אחרים ומה הפך אותו לכה פופולרי בשנים האחרונות? ממרפאת השיניים של פרופסור אלי מכטיי מסבירים שכתרים מפלדת אל-חלד משמשים בעיקר ככתרים זמניים להגנה על השיניים בשעת ההמתנה לייצור הכתר הקבוע במעבדה. 

הכתרים המיוצרים מסגסוגות של מתכות כמו זהב או פלטינה מתאפיינים בעמידות גבוהה לאורך זמן, אך מאחר והגוון שלהם שונה מאוד מהגוון הטבעי של השיניים, נהוג לעשות בהם שימוש עבור השיניים האחוריות. כתרי חרסינה המסורתיים ניחנים, אמנם, ביתרון אסתטי בהשוואה לכתרי המתכת, אך הם רגישים לשחיקה ושבירים במיוחד. 

אופציה נוספת היא כתר מתכת המורכב מליבה מתכתית ומצופה בחרסינה. אחד מחסרונותיו של כתר זה נעוץ בכך שכדי למנוע השתקפות המתכת דרך החרסינה עולה הצורך בשיוף יתר של השן, מה שהופך אותה לפגיעה ושברירית.

 

הפתרון האולטימטיבי ביחס לשאר החלופות

חיסרון נוסף של כתר המתכת בציפוי חרסינה נוגע להיבט האסתטי, אם מבחינת השתקפות המתכת האפורה הנראית לעתים מבעד לחרסינה ואו פס מושחר בשולי הכתר באזור החניכיים, שמקורו בשכבת חרסינה דקה מידי המצפה את המתכת. 

מעבר לכול אלו, במרוצת הזמן יש נטייה להצטברות של קורוזיה, העשויה לגרום לנסיגת חניכיים מוגברת. כתר זירקוניה נחשב כיום לפתרון האולטימטיבי ביחס לשאר החלופות מהסיבה שהוא משלב בתוכו אסתטיות מושלמת, חוזק רב ועמידות יוצאת דופן לאורך זמן. 

כתרי הזירקוניה בעלי יכולת עמידה בעומסי הלסת, מותאמים ביולוגית לרקמות הפה ומעניקים מראה טבעי. הם ידועים כבטיחותיים מאוד, אינם צוברים קורוזיה, אינם מובילים לנסיגת חניכיים והתקנתם לא כרוכה בפעולות שיוף השן. כול אלו הופכים אותם לפתרון המועדף על רופאי שיניים ומטופלים כאחד.

 

כתר זירקוניה הוא הטוען לכתר

צרו קשר
מרפאת שיניים פרופ' אלי מכטיי | מומחה לחניכיים והשתלות שיניים
חייגו אלינו עכשיו:
03-9307941
פנו אלינו בדוא”ל:
cincoa.machtei@gmail.com
רוצים שנחזור אליכם בהקדם?
השאירו פנייתכם כאן